Čtvrtek, 28 března, 2024

Jak udělat z malé chatky venkovský dům k trvalému bydlení?

Mohlo by vás zajímat:

Nad přestavbou chatky na trvalé bydlení se v dnešních časech zamýšlí stále více lidí. Přeměna objektu určeného původně pouze k přechodnému pobytu není vždy snadnou záležitostí ani z hlediska povolení. Kromě toho můžete narazit na stavební problémy, potrápí vás terén či malá obytná plocha.

Španělští architekti ze studia MAAV proměnili starou zemědělskou chatku na šikovný venkovský dům. Nabízí trvalé bydlení se vším potřebným, ačkoli nemá více než 40 metrů čtverečních.

původní stav
Původní stav před rekonstrukcí. Zdroj: Guillermo Avanzini Alcibar

Pro majitele pozemku i architektů bylo velmi důležité zachovat charakteristický ráz této oblasti, přestože stavební regulativy zde byly volnější. Úpravy v územním plánování zahrnovaly typově městskou výstavbu namísto původní venkovské. Tento pozemek byl původně určen na výstavbu třípodlažní domu, přičemž takové stavby se v okolí nenacházejí.

Vesnický domek
Původní kamenné zdi vyžadovaly zpevnění, zachována zůstala i střešní krytina. Zdroj: Guillermo Avanzini Alcibar

Díky citlivému přístupu majitelů a pochopení místního zastupitelstva se nakonec podařilo zachovat původní charakter oblasti, a tak zabránit ztrátě dědictví. Na místě staré malé chatky dnes nestojí žádná třípodlažní budova, ale jednoduchý dřevěný venkovský domek.

Interiér jako obyvatelný kus nábytku

Architekti mezi původní mohutné kamenné zdi vložili lehkou konstrukci domu. Jelikož takto se už i tak malý obytný prostor ještě více zúžil, neuvažovali o žádném dělení prostoru. Celá dispozice je řešena jako jeden společný prostor.

Obývák v domku
Obývací pokoj se snadno promění na jídelna a potom zase na ložnici. Zdroj: Guillermo Avanzini Alcibar

Z obývacího pokoje jídelna i ložnice: Řešením je skládací nábytek

Skládací nábytek, sklápěcí postel, skříňka na oblečení ukrytá v kuchyni – všechno má své přesné místo a nic nepřekáží. Úložný prostor a domácí spotřebiče jsou ukryty v hrubých stěnách, ale připravené k použití, kdykoli budou zapotřebí.

Prostor s variabilním řešením
Celá dispozice je řešena jako jeden společný prostor. Zdroj: Guillermo Avanzini Alcibar

Obývací pokoj se snadno promění na jídelna a potom zase na ložnici. Když do interiéru vejdete působí absolutně čistým dojmem – jako kdyby nikde žádné skříně či přístroje ani nebyly. Jen jednotné hladké dřevěné stěny a pár kusů jednoduchého nábytku.

Původní kamenné zdi vyžadovaly zpevnění, zachována zůstala i střešní krytina. Dřevěnou konstrukci původní střechy, která byla vážně poškozena nahradili autoři rekonstrukce podobným stropem ve tvaru rybí kosti. Je vyroben z laminovaných dřevěných trámů.

- Komerční sdělení -aktualne

Vybíráme pro vás

- Komerční sdělení -PR článek

Redakce doporučuje